هدفمندی یارانه‌ها، ۲۰ تا ۶۰ درصد تورم در پی خواهد داشت

محمدتقی بختیاری، عضو کمیسیون عمران مجلس، در گفت‌وگو با هفته نامه «نگارستان» کرمان، با اشاره به این مطلب، درباره اثر هدفمند شدن یارانه‌ها بر بخش مسکن نیز گفت: اثرات تورمی اجرای طرح هدفمند کردن و حذف یارانه‌ها بر بخش مسکن فقط با نحوه اجرای آن توسط دولت مشخص می‌شود. اگر دولت با مکانیزم مشخص نسبت به اجرای این طرح مبادرت کند طرح هدفمند کردن یارانه‌ها به نفع مردم، اقتصاد و بخش مسکن خواهد شد.

وی در عین حال پیش‌بینی کرد: در پنج سال اول اجرای طرح به دلیل واقعی شدن قیمت‌ها در بخش‌های مصالح ساختمانی، حمل و نقل، انرژی و به تبع آن در بخش مسکن نیز افزایش قیمت رخ می‌دهد که با کنترل و نظارت دقیق می‌توان اثرات کاذب این طرح را کاهش داد.

این نماینده مجلس همچنین با اشاره به تأثیر مسائل روانی حاصل از اجرای طرح تصریح کرد: مسائل روانی حاصل از اجرا بیش از خود طرح در افزایش قیمت مسکن و مصالح ساختمانی تأثیرگذار بوده و دولت می‌تواند با ارائه اهرم‌های مناسب اثرات منفی اجرای طرح را کاهش دهد.

وی همچنین به ضرورت اطلاع‌رسانی شفاف دولت درباره این طرح اشاره کرد و گفت: آگاه‌سازی مردم از نحوه اجرا و جزئیات طرح می‌تواند تأثیرات منفی آن به بخش مسکن را نیز کاهش دهد.

 

منبا:http://khabarnekar.blogfa.com

/ 0 نظر / 24 بازدید