افزایش 150 میلیون دلاری صادرات ایران به روسیه

اسدالله عسگراولادی ـ عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران ـ در ادامه گفت‌وگو با خبرنگار بازرگانی ایسنا به بررسی روابط تجاری ایران و روسیه و ایران با استرالیا پرداخت.

وی در مورد روابط تجاری دو کشور ایران و روسیه به همکاری کشور روسیه در پروژه انرژی بوشهر اشاره کرد و متذکر شد که تاخیر در اتمام پروژه انرژی بوشهر به رابطه دوستی دو کشور ضربه خواهد زد.

او همچنین در این بخش از گفت‌وگو میزان مبادلات تجاری ایران و روسیه در سال 87 را سه میلیارد و 590 میلیون دلار عنوان کرد و از افزایش 150 میلیون دلاری صادرات ایران به کشور روسیه خبر داد.

* تاخیر در اتمام پروژه انرژی بوشهر به رابطه دوستی دو کشور ضربه می‌زند

وی با اشاره به دو سرمایه‌گذاری بزرگ روسیه در ایران گفت: کشور روسیه در بحث فولاد اصفهان سرمایه‌گذاری کرده بود و در مساله انرژی بوشهر نیز همکاری داشته است.

رییس اتاق مشترک بازرگانی ایران و روسیه در مورد مساله انرژی بوشهر خاطرنشان کرد: ابتدا با چینی‌ها، بعد با آلمانی‌ها و سپس سرانجام با روس‌ها قرار داد منعقد کرده بودیم که هنوز این طرح به بهر‌برداری‌ نرسیده و در اواخر کار هستیم.

او متذکر شد: طبق قول روس‌ها شهریور ماه امسال باید از این پروژه بوشهر بهره‌برداری کامل شود، ولی هر چه اتمام این پروژه‌ به تاخیر بیفتد، این موضوع به رابطه دوستی این دو کشور ضربه خواهد زد.

* مبادله تجاری سه میلیارد و 590 میلیون دلاری ایران و روسیه

عسگراولادی در ادامه در مورد حجم مبادلات تجاری دو کشور ایران و روسیه عنوان کرد: در گذشته هر چند حجم مبادلات این دو کشور در فراز و نشیب‌هایی بود اما میزان آن بین یک تا سه میلیارد دلار بود.

وی صادرات ایران به روسیه و واردات از این کشور به ایران را در سال 2008 به ترتیب 500 میلیون و 2.5 میلیارد دلار اعلام کرد و افزود: حجم مبادلات تجاری ایران و روسیه در سال 86، سه میلیارد و 470 میلیون دلار بود که در سال 87، به سه میلیارد و 590 میلیون دلار رسید و همچنان این افزایش در سال 2009 ادامه دارد.

* افزایش 150 میلیون دلاری صادرات ایران به روسیه

رییس اتاق مشترک بازرگانی ایران و روسیه با اشاره به افزایش 150 میلیون دلاری صادرات ایران به کشور روسیه در سه ماهه اول سال 2009 اضافه کرد: صادرات ایران به روسیه کالاهای غیر نفتی است و ایران به روسیه نفت صادرات نمی‌کند.

به گفته او در سه ماهه اول سال 2009 میزان واردات ایران از کشور روسیه نیز یک میلیارد و 300 میلیون دلار بوده است.

عسگراولادی عمده صادرات ایران به کشور روسیه را ماشین‌آلات کشاورزی، مواد غذایی به طور کامل، فرش، خشکبار و شوینده‌ها عنوان و اظهار کرد: عمده واردات از روسیه به ایران نیز آهن‌آلات، الیاف، چوب‌ و بعضی از ماشین‌آلات است.

* افزایش سالانه پنج درصد در حجم تبادل تجاری ایران و روسیه در برنامه پنجم

وی در پایان این بخش از سخنان خود خاطرنشان کرد: برای برنامه پنجم توسعه سالی پنج درصد افزایش در حجم تبادل تجاری ایران با روسیه در نظر گرفته شده و از سوی دیگر در شهریور ماه امسال در رشت با روس‌ها اجلاس و سمیناری هزار نفری داریم که نمایندگانی از 20 اتاق بازرگانی سراسر کشور روسیه و پنج اتاق بازرگانی کشورهای قزاقستان، آذربایجان، تاجیکستان، ازبکستان و ترکمنستان و نیز 20 اتاق ایران در نیمه شمالی کشور در این سمینار حضور خواهند داشت که امکان دارد این کشورها در توسعه سرمایه‌گذاری بزرگ با ایران مشارکت کنند.

* بررسی رابطه تجاری ایران و استرالیا

عسگر اولادی در ادامه این گفت‌وگو به بررسی روابط تجاری ایران و استرالیا نیز پرداخت و از رشد منفی تبادلات تجاری این دو کشور در 10 سال گذشته خبر داد که از دیدگاه او یکی از عوامل این رشد منفی، وجود نوسانات سیاسی میان ایران و استرالیا بوده است.

* رشد منفی تبادلات تجاری ایران و استرالیا در 10 سال اخیر

رییس اتاق مشترک بازرگانی ایران و استرالیا، روابط این دو کشور را متفاوت از روابط ایران با چین و روسیه دانست و گفت: رابطه با این کشور فرق دارد، چرا که دچار فراز و نشیب‌ زیادی هستیم. اما به هر حال در گذشته از استرالیا پشم، لبنیات و گندم وارد ایران می‌شد که اکنون این کالاها از لیست‌ کالاهای وارداتی کشورمان قطع شده و در مقابل نفت و محصولات دیگری به کشور استرالیا صادر می‌کردیم.

وی ادامه داد: آمارهای تبادل با کشور استرالیا پایین آمده، به طوری که در 10 سال گذشته این تبادلات تجاری به طور کامل رشد منفی داشته‌اند.

رییس اتاق مشترک بازرگانی ایران و استرالیا با اشاره به وجود تنش در روابط سیاسی این دو کشور اضافه کرد: به هر حال ما اهدافی داریم که ارزش‌های انقلاب اسلامی است و استرالیا نیز از ما در مجامع حمایت نمی‌کند و نقطه تقابل دارد.

او در ادامه در مورد میزان مبادله تجاری ایران و استرالیا عنوان کرد: رقم مبادله این دو کشور در سال‌های 2007 و 2008 پایین آمده و صادرات ما به استرالیا در مرز 45 میلیون دلار و واردات ما از استرالیا در مرز 250 میلیون دلار بوده است.

عسگر اولادی خاطرنشان کرد: مبادله تجاری این دو کشور در سال‌های 1998، 1999 و 2000 به ترتیب 500، 700 و 770 میلیون دلار بوده و از سال 2001 این میزان کاهش یافت. به طوری که در سال 2001، 550 میلیون دلار، در سال 2002، 300 میلیون دلار، در سال 2003، 290 میلیون دلار، در سال 2004 ، 282 میلیون دلار و در سال 2005، 300 میلیون دلار بوده است.

* نوسانات سیاسی مانع از رشد صادرات به استرالیا شد

وی در مورد علت این کاهش متذکر شد: ما هیاتی به استرالیا اعزام کرده بودیم و توقع ما نیز این بود که حجم مبادلات این دو کشور به یک میلیارد دلار برسد اما نوسانات سیاسی مانع از رشد صادرات شد و نتوانستیم به اهداف خود برسیم.

او تصریح کرد: برای سال 2009 نیز برنامه‌ریزی شده که در نوامبر این سال هیاتی به استرالیا بفرستیم که به دور از مسائل سیاسی به مسائل اقتصادی بپردازند تا سرمایه‌گذاری‌های نیمه کاره را سروسامان بدهیم.

این عضو اتاق مشترک بازرگانی ایران و استرالیا در پایان یادآور شد: تعدادی از استرالیایی‌ها در ایران سرمایه‌گذاری کرده‌اند و سمینارهای دانشجویی نیز در ایران برگزار می‌شود که بعد از آن دانشجویان ایرانی را به کشور استرالیا می‌برند که ما موافق این موضوع نیستیم.
 

 

/ 0 نظر / 19 بازدید