اردات ‌۴٠ میلیارد و صادرات غیرنفتی ‌١٧ میلیارد دلار

اردشیر محمدی ـ معاون وزیر اقتصاد و رییس کل گمرک ـ افزود: وزن این میزان صادرات غیرنفتی 44 میلیون و 830 هزار تن بود که به لحاظ وزن نیز 27.2 درصد رشد داشت.

رییس کل گمرک ایران گفت: در مدت یاد شده صادرات غیرنفتی کشورمان بدون احتساب میعانات گازی به 17 میلیارد و 131 میلیون دلار رسید که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته 31 درصد رشد نشان می‌دهد.

همچنین وزن صادرات غیرنفتی بدون احتساب میعانات گازی به 40 میلیون و 55 هزار تن رسید که در مقایسه با سال قبل 35.6 درصد رشد داشته است.

واردات

معاون وزیر اقتصاد در خصوص میزان واردات در این مدت اظهار کرد: واردات کشورمان در هشت ماهه سال جاری در مجموع به 40 میلیارد و 288 میلیون دلار رسید که نسبت به مدت مشابه سال گذشته 23.3 درصد افزایش یافته است.

به گفته وی وزن این میزان کالای وارداتی درهشت ماهه سال جاری 29 میلیون و 974 هزار تن بودکه از این نظر در مقایسه با مدت مشابه سال قبل3/3 درصد کاهش داشت.


اقلام عمده صادراتی

محمدی افزود: درهشت ماهه سال جاری پروپان مایع شده عمده‌ترین کالای صادراتی کشورمان بود. سهم این کالا از صادرات غیرنفتی کشورمان در مدت یاد شده 900 میلیون دلار بود و 5.25 درصد از کل صادرات غیرنفتی به این کالا اختصاص داشت. جایگاه بعدی نیز به پلی اتیلن گرید فیلم اختصاص داد که سهم این کالا از صادرات غیرنفتی در این مدت به 865 میلیون و 200 هزار دلار رسید.

سایر گازهای نفتی و هیدروکربورهای گازی شکل مایع شده با 717 میلیون دلار سومین کالای عمده صادراتی کشورمان بود و 4.2 درصد از ارزش کل صادرات غیرنفتی را به خود اختصاص دارد.

سنگ آهن نیز چهارمین کالای عمده صادراتی کشورمان در مدت یاد شده بود و با 665 میلیون و 700 هزار دلار، 3.9 در صد از کل صادرات غیر نفتی را به خود اختصاص داد و متانول نیز با 660 میلیون و 800 هزار دلار در جایگاه پنجم قرار گرفت.

.عمده‌ترین خریداران کالای ایرانی

رییس کل گمرک گفت: درهشت ماهه سال جاری چین با واردات سه میلیارد و 94 میلیون دلار انواع کالای ایرانی عمده‌ترین واردکننده کالا از ایران بود. در این مدت 18.1 درصد از کل صادرات غیرنفتی کشورمان به کشور چین اختصاص داشت.

به گفته وی عراق با خرید دو میلیارد و 843 میلیون دلار انواع کالای ایرانی، دومین کشور بزرگ واردکننده کالا از ایران بود. سهم عراق از کل صادرات غیرنفتی ایران در این مدت به 6.16 درصد رسید. امارات متحده عربی با دو میلیارد و 357 میلیون دلار در جایگاه سوم قرار گرفت و تنها 13.76 درصد از کل صادرات غیرنفتی کشورمان به این کشور اختصاص یافت.

براساس گزارش روابط عمومی گمرک ایران هند با یک میلیارد و 107 میلیون دلار و افغانستان با 816 میلیون دلار رتبه‌های چهارم و پنجم را به خود اختصاص دادند.

اقلام عمده وارداتی

رییس کل گمرک ایران در خصوص اقلام عمده وارداتی اظهار کرد: در هشت ماهه سال جاری طلای خام عمده‌ترین کالای وارداتی کشورمان بود و با اختصاص 8.69 درصد از کل ارزش واردات جایگاه نخست را به خود اختصاص داد. شمش از آهن و فولاد غیر ممزوج با 3.82 درصد سهم ارزشی در جایگاه دوم قرار گرفت و محصولات از آهن یا فولاد غیر ممزوج تخت و گرم نورد شده با 1.67 درصد سهم از ارزش، رتبه سوم را به خود اختصاص داد.

کشورهای عمده صادرکننده کالا به ایران

محمدی گفت: در مدت یاد شده امارات متحده عربی 31.17 درصد از کل ارزش واردات کشورمان را به خود اختصاص داد و به عنوان بزرگترین کشور صادرکننده کالا به ایران در رتبه نخست جای گرفت. سهم امارات از واردات کشورمان در این مدت 12 میلیارد و 559 میلیون دلار بود.

چین با سه میلیارد و 457 میلیون دلار و 8.58 درصد سهم ارزشی رتبه دوم را به خود اختصاص داد و کشور آلمان نیز با دو میلیارد و 833 میلیون دلار و هفت درصد در رتبه سوم جای گرفت.

کشورهای سوییس و ترکیه نیز به ترتیب 6/6 درصد و 6.3 درصد از ارزش کل واردات ایران را به خود اختصاص دادند و در رتبه‌های چهارم و پنجم قرار گرفتند.

 

منبا:http://khabarnekar.blogfa.com

/ 0 نظر / 19 بازدید