بازار ایران، جولانگاه کالاهای وارداتی غیرکیفی

به گزارش واحد مرکزی خبر ، محمد حسین برخوردار در حاشیه نشست هیات تجاری تخصصی محصولات کشاورزی و غذایی، توجه به بازتاب خارجی بحث مدیریت واردات را ضروری خواند و افزود: بحث مدیریت واردات با محوریت ارزش کیفی محصولات، مورد توجه سیاستگذاران کشور به عنوان یک برنامه راهبردی قرار دارد.

وی گفت: بازار ایران دیگر جولانگاه کالاهای وارداتی غیرکیفی نخواهد بود.

رئیس مجمع عالی واردات افزود: ارزش دلاری واردات کشور در سال گذشته، بالغ بر 55 میلیارد دلار بوده است و شریکان تجاری ایران برای حفظ این بازار باید ارتقاء کیفیت محصولات خود را مد نظر داشته باشند.

آقای برخوردار، ایده محوری در مدیریت واردات را توجه به ارزش کیفی اقلام وارداتی دانست و گفت: در همه دنیا تصمیمات مرتبط با حوزه مواد غذایی و آشامیدنی ، با دقت و حساسیت خاصی صورت می پذیرد و در خصوص محصولات غذایی، توجه به ارزش تغذیه ای این محصولات در اولویت است.

وی افزود: طبق گزارش های سازمان خوار و بار جهانی( فائو)، ایران در تولید 66 قلم از اقلام کالاهای کشاورزی در میان ده کشور برتر جهان قرار دارد.

رئیس مجمع عالی واردات گفت: کشورمان در خصوص تنوع محصولات کشاورزی، در جایگاه چهارم جهان قرار دارد.

برخوردار افزود: با توجه به محدود بودن منابع، منافع ملی ایجاب می کند در زمینه تخصیص بهینه منابع، سیاست های مناسبی اتخاذ شود.

وی گفت: در تمام کشورهای در حال توسعه، تجارت در خدمت توسعه پایدار و همه جانبه کشور است.

برخوردار افزود: باید از فعالیت های تجاری غیرتخصصی که نتیجه ای جز اتلاف منابع ارزی و تحمیل فشار بر مصرف کننده ندارد، پرهیز کرد.

وی درباره با نقش تشکلهای وارداتی در بحث مدیریت واردات گفت: واردات، یک کار حرفه ای و تخصصی است و باید هوشمندانه و به دقت انجام شود؛ در این میان نقش تشکل های وارداتی که متشکل از جمعی از واردکنندگان با سابقه،خوشنام و شناسنامه دار هستند، بسیار کلیدی است.

رئیس مجمع عالی واردات همچنین نقش تشکل های بین المللی فعال در حوزه تجارت را نیز حائز اهمیت برشمرد و افزود: کنفدراسیون اتاق های بازرگانی آسیا- اقیانوسیه (کاسی) و سایر تشکل های بین المللی می توانند همکاری موثر و تعامل سازنده ای در مسیر تخصصی شدن واردات ایفا کنند.

 

منبا:http://khabarnekar.blogfa.com

/ 0 نظر / 20 بازدید